přátelský zápas: muži Baník A - dorost Sparta Brno 0:1

19.07.2010 10:53

Áčko mužů začalo svou letní přípravu zápasem proti dorostu Sp. Brno (postupující do 1. ligy), se kterým se utkalo letos už podruhé. Ten první zápas se uskutečnil v rámci zimního turnaje v Komárově a dopadl pro nás katastrofálně. Prohráli jsme totiž vysoko 1:8. Takže hosté byli favorité a mělo se ukázat, zda jsme schopni se z porážky poučit a zda zimní blamáž byla jen momentální indispozice. Miniodveta se uskutečnila v Zakřanech a ten, kdo byl přítomen (napočítal jsem i s fotbalisty celkem 200 přítomných), rozhodně nebyl zklamán. Hrál se výtečný fotbal a naši už nepůsobili tak trapným dojmem, jako v zimně a byli víc, jak důstojným soupeřem. Dokonce jsme mohli zvítězit, nebýt tří promarněných šancí. Ale ruku na srdce. Byl to tak vyrovnaný zápas, že mohl vyhrát kdokoliv. Prostě ten, kdo dá první branku, zvítězí. A tím šťastnějším byli brněnští dorostenci.

Takže fakta k utkání: Jak jsem už výše uvedl souboj se odehrál v Zakřanech na velice kvalitním trávníku a po nočních bouřkách v ideálním fotbalovém počasí. Naši nastoupili v základní sestavě se třemi potencionálními posilami. Brankářem Dobšíkem (ze Zakřan, chytajícím v Brně, odchovancem Baníku) a záložníky Jaškem (z Lukovan, hrajícího naposledy za Rapotice) a Mášou (hrajícího naposledy v Rousínově). A musím podotknout, že se všichni uvedli na výbornou. SestavaDobšík - Kantor, Matouš, Davídek, Skokan - Havel Jos., Máša, Jašek, Kožíšek O. - Rozsiczka, Šrajtl. Trenér Zavřel měl ještě v záloze na střídání tyto borce: Procházka, Souček, Kožíšek Adam, Škula David, Kotačka a Bareš. A to mu chyběl Šauer, Havel Jan, Kozel a Prečan. Nevídaný počet hráčů na to, že je začátek sezóny. Zápas se nesl ve velice přátelském duchu, typické pro tento druh utkání. Po klidné pětadvacetiminutovce přišel krásný moment, který dal vyniknout snad brankařské posile Dobšíkovi. Bombu z 20 metrů bravůrně vytahuje z vinglu na roh. Hraje se dál pohledný a technický fotbal, nikdo nemá navrch. Dorost Brna se poprvé nadechl v 31.min. a konečně nám předvedl něco ze svého fotbalového umění. Na dvě tři minuty nás zamkl v našem velkém vápně aby z obrovského závaru napoprvé vytěžil nejdříve nastřelenou tyč a napodruhé pak následnou dorážku vykopává z prázdné branky Matouš. Tlak jsme přečkali a na řadě jsme byli my. V 41.min. se dostal na dostřel nová akvizice Jašek, projektil, který vyslal jen těsně míjí spojnici tyče a břevna. Ve 45.min. máme největší šanci 1.poločasu. Rozsiczka se ve vápně zbavuje svým typickým způsobem středního obránce a z otočky bez přípravy pálí, bohužel těsně nad.

Do druhé půle jsme nastoupili s šesti změnami. Místo Matouše, Kantora, Havla, Kožíška O., Skokana a Dobšíka nastoupili dorostenci Bareš, Souček a Kožíšek A., dále pak Procházka, Škula D. a Kotačka. A k překvapeni všech, první šanci máme my. V 51.min. po nádherné akci, kterou zakládá Šrajtl putuje míč přes Rozsiczku na levé křídlo, kde číhá Kožíšek A., ale jeho střela nemá patřičnou razanci a je zblokována. Minutu nato čaruje Škula. Vyráží konečky prstů nad břevno balon směřující do levého vinglu. V 55.min. znovu šance a znovu ji má veliký talent a obrovská naděje Baníku Kožíšek A. Dostává od Rozsiczky přesný míč do vápna, nebojácně se do něho vřítí, střela, která následuje, těsně mimo. V 61.min. se ukazují hosté. Pumelice z 20 metrů letí těsně nad. Pak jsme na řadě my. V 65.min. probíhá akce, která pohladila srdce fanouška. Výborně hrající Šrajtl našel krásným pasem Rozsiczku, ten nesobecky, ač může pokračovat sám na bránu, nezištně přihrávku vrací a zcela volný Šrajtl přestřeluje. V 75. min. zakládáme další utěšený útok. Mohl se radovat další dorostenec Souček. Ve vyložené pozici pálí nad. V 80.min. spalujeme další tutovku. Barešův přasný centr po rohu do vápna našel hlavu Šrajtla, hlavička, kterou každý vidí už v síti, končí snad 20cm vdle. Nedáš dostaneš. Staré fotbalové pravidlo, které platí všude na světě. V 85.min se opírá do odraženého míče jeden z brněnských dorostenců a překrásnou střelou asi z 20 metrů rozhoduje utkání - 0:1. Závěrem konstatuji, že jsem viděl pěkný fotbal a hlavně chci poděkovat trenérovi Zavřelovi za to, že dává šanci i dorostencům, odchovancům Baníku, alespoň v přátelských zápasech. Práce trenérů mládeže pak není marná a zbytečná. Kluci se mu odvděčili výborným výkonem.

Zpět
banik.zbysov@gmail.com Weblight.cz